Ekstrakcja zęba

Jest to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zęba z zębodołu przy użyciu odpowiedniego instrumentarium (kleszczy, dźwigni itp.). Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu, przy zachowaniu aseptyczności pola operacyjnego.

Każda ekstrakcja powinna zostać przeprowadzona w sposób atraumatyczny, tzn. tak aby usunięcie zęba powodowało jak najmniejszy uraz tkanek otaczających, zarówno twardych (kość), jak i miękkich (dziąsło). Umiejętności lekarza i współpraca ze strony pacjenta umożliwiają prawidłowe wykonanie zabiegu i zapobiegają wystąpieniu powikłań.

Najważniejszymi wskazaniami do wykonania ekstrakcji to: przewlekłe stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych, głębokie złamania zębów, jak również zaawansowane stadium paradontozy.

Należy jednak pamiętać, że ekstrakcja zęba jest OSTATECZNOŚCIĄ! 

W Nova Dent dokładamy wszelkich starań, aby do tego nie dopuścić, wykorzystując najnowsze osiągnięcia w dziedzinie stomatologii.

Zalecenia po zabiegu:

Bezpośrednio po dokonanym zabiegu wyrwania zęba należy bezwzględnie przestrzegać czystości. Celem ograniczenia krwawienia należy przez określony okres czasu, najczęściej od 20 do 30 minut zagryźć kawałek sterylnej gazy. Poza tym w ciągu 24 godzin po dokonanej ekstrakcji nie wolno palić. W tym czasie należy unikać intensywnego przepłukiwania jamy ustnej, oraz czyszczenia zębów w pobliżu wyrwanego zęba. Nie należy również pić gorących płynów.