Leczenie kobiet w ciąży

Wszyscy wiemy, jak ważną sprawą dla każdej przyszłej Mamy jest dbanie o jej zdrowie, ponieważ poprzez to dba także o zdrowie swojego dziecka.

W zakładce „próchnica i jej leczenie” można przeczytać, że jest to choroba, którą wywołują bakterie, dlatego, jeżeli nie zdążyliśmy zadbać o zdrowie naszych zębów przed ciążą, teraz należy je wyleczyć jak najszybciej.

Wbrew panującym opiniom, podczas ciąży można, a nawet trzeba leczyć zęby!

Rozwijający się stan zapalny, któremu sprzyja ból, może zagrażać dziecku. Przyszłe młode mamy niestety bardzo często sięgają po środki przeciwbólowe i nie decydują się na wizytę w gabinecie stomatologicznym - zachowanie takie jest lekkomyślne, bowiem stan zapalny sam nie zniknie, a przeszywający ból będzie narastał. Stan zapalny jest groźny dla dziecka, gdyż wszelkie toksyny bakteryjne mają bezpośrednią styczność z płodem.

Opieka stomatologiczna nad kobietą ciężarną jest szczególnie ważna ze względu na to, iż stan zdrowia jamy ustnej kobiety ma istotny wpływ na przebieg i czas zakończenia ciąży. Szacuje się, że około 18% porodów przedwczesnych i porodów zakończonych urodzeniem dziecka z niską masą urodzeniową ma związek z chorobami przyzębia i stanami zapalnymi jamy ustnej.

Dlatego też szczególne znaczenie przypisuje się prawidłowej profilaktyce i leczeniu chorób przyzębia, które mogą doprowadzić do znacznego obniżenia częstości występowania porodów przedwczesnych. Należy wiedzieć również, iż w pierwszym trymestrze ciąży większość kobiet cierpi z powodu nawracających nudności (wymiotów), które doprowadzają do uszkodzenia szkliwa i nasilają rozrost istniejących już ubytków próchnicowych. To nasilające się zmiany próchnicowe, choroby przyzębia, zwiększona ruchomość zębów, wrażliwość dziąseł na ból oraz krwawienie, a także nieprzyjemny zapach z ust są najistotniejszymi problemami skłaniającymi kobietę w ciąży do wizyty w gabinecie stomatologicznym.

W trakcie całego okresu ciąży oraz podczas karmienia piersią zęby narażone są na próchnicę bardziej niż zwykle. Dziecko „wypija” z kobiety wapń i witaminy, co przyczynia się do niszczenia zębów. Nasilenie zmian próchnicowych w ciąży wynika głównie z zaniedbań higieny jamy ustnej, nasilonego łaknienia i częstego podjadania pokarmów wysokowęglowodanowych. Jest również związane z kwaśnym odczynem śliny w okresie ciąży oraz uszkodzeniem szkliwa w wyniku wymiotów ciężarnych. Kobietom w ciąży zaleca się płukanie jamy ustnej rozcieńczonym płynem z zawartością fluoru. Nie zaleca się natomiast mycia zębów szczoteczką bezpośrednio po wymiotach, gdyż nasila to uszkodzenia szkliwa.

Ciążowe zapalenie dziąseł

Ciążowe zapalenie dziąseł jest zjawiskiem przemijającym. Może być uogólnione lub miejscowe. Najczęściej pojawia się na początku drugiego trymestru. Stopniowo objawy nasilają się, osiągając szczyt około 8 miesiąca ciąży, a następnie zmniejszają się wraz ze zbliżaniem się terminu porodu.

Najczęstszymi objawami ciążowego zapalenia dziąseł jest rozpulchnienie, przerost, bolesność i krwawienie z dziąseł. Jeśli któryś z nich występuje, przyszła mama natychmiast powinna zgłosić się do stomatologa.

Podaje się, że nieleczone infekcje przyzębia mogą przyczyniać się do przedwczesnego zakończenia ciąży, a tym samym urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową.

Zakres leczenia stomatologicznego w okresie ciąży

Kobiety w ciąży, jak w żadnym innym okresie swojego życia, potrzebują planowej i troskliwej opieki stomatologicznej. Wbrew obiegowym opiniom, w okresie ciąży nie ma przeciwskazań do przeprowadzania badań dentystycznych, zabiegów profilaktycznych i leczniczych.

Najbezpieczniejszym okresem jest jednak drugi trymestr. Pierwsze trzy miesiące to bowiem okres szczególny - czas kształtowania się płodu i rozwoju najważniejszych organów, a w trzecim trymestrze, ze względu na niedogodności związane z wielkością brzucha, leczenie może być utrudnione. Mimo, iż wymaga to nieco więcej starań niż zwykle, wszystkim problemom z zębami podczas ciąży można zapobiec dzięki profilaktyce, regularnym kontrolom i odpowiedniemu leczeniu.

RTG w okresie ciąży

Wpływ promieniowania rentgenowskiego na płód jest od wielu lat tematem wielu prac badawczych. Ostatnie badania wykazały, że istnieje związek pomiędzy stosowaniem radiografii stomatologicznej a niską masą urodzeniową, poprzez wpływ promieniowania na układ podwzgórze - przysadka - tarczyca.

W OKRESIE CIĄŻY DIAGNOSTYKA RTG POWINNA BYĆ OGRANICZONA DO MINIMUM I WYKONYWANA JEDYNIE W KONIECZNYCH PRZYPADKACH

Znieczulenie miejscowe w ciąży

Nie ma przeciwwskazań do stosowania u przyszłej mamy środków do znieczulenia miejscowego. Kobieta powinna jednak uprzedzić lekarza o tym, że jest w ciąży, ponieważ ma to wpływ na dobór środka znieczulającego (stosuje się znieczulenie bez adrenaliny). Często zdarza się, że stres związany z leczeniem zębów bez znieczulenia powoduje większe wydzielanie adrenaliny i może mieć gorszy wpływ na płód niż leczenie z podaniem środka znieczulającego.