Korony

Korony protetyczne są uzupełnieniem protetycznym pozwalającym na odbudowę zębów bardzo zniszczonych - rozległe ubytki próchnicowe, liczne odbudowy kompozytem. Jest to najtrwalsze rozwiązanie pozwalające cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata.

Estetyczna korona protetyczna zbudowana jest z dwóch struktur z tzw. podbudowy czyli „czapeczki” oraz z porcelany napalanej na tę „czapeczkę”, która przypomina tkanki zęba. Podbudowa ta może być wykonana z metalu (szlachetnego, nieszlachetnego) lub ze specjalnej twardej porcelany.

KROK PIERWSZY

Diagnostyka i przygotowanie planu leczenia.

Na pierwszej wizycie odbywa się konsultacja oraz analiza zdjęć RTG, co stanowi podstawę do napisania planu leczenia wraz z kosztorysem, określając, które zęby potrzebują okoronowania. Bardzo istotnym etapem diagnostyki jest dokładna analiza zębów pod kątem ewentualnego leczenia kanałowego oraz wzmocnienia ich wkładami koronowo-korzeniowymi.

Leczenia kanałowego wymagają zęby bardzo zniszczone, kilkakrotnie już odbudowywane lub zęby wymagające znacznego szlifowania. Często jest to bardzo trudne do określenia na pierwszej wizycie i w planie leczenia opisuje się ten etap jako potencjalny do wykonania (gdy pojawią się dolegliwości bólowe ze strony zęba). Zęby po leczeniu kanałowym muszą być zaopatrzone wkładem koronowo-korzeniowym, ponieważ taki ząb po pewnym czasie traci swoją elastyczność i może się złamać.

KROK DRUGI

Szlifiwanie zęba, pobieranie wycisku, wykonywanie korony tymczasowej.

Podczas drugiej wizyty następuje szlifowanie zęba lub całych grup zębowych pod korony. Ząb należy oszlifować w taki sposób, by zawsze pozostawiać równomiernie grubą warstwę twardych tkanek zęba pokrywających miazgę. Uzyskujemy to poprzez ukształtowanie szlifowanego kikuta, tak aby dokładnie odtwarzał pierwotny kształt zęba, tyle że zmniejszony. Podczas preparacji zęba może się okazać, że niezbędne jest przeprowadzenie leczenie kanałowego zęba w celu uniknięcia wszelkich ewentualnych powikłań.

Następnie pobierany jest wycisk protetyczny. W Nova Dent stosujemy najwyższej jakości materiały wyciskowe, które charakteryzują się wysoką precyzją odwzorowania najdrobniejszych szczegółów wycisku. Wszystko po to, aby laboratorium protetyczne mogło na podstawie tych wycisków wykonać idealnie dopasowaną, o najwyższej szczelności brzeżnej pracę protetyczną (korona , most, licówka).

Po opracowaniu zęba pod koronę i pobraniu wycisku niezwykle istotnym elementem dalszego postępowania jest zaopatrzenie filaru-kikuta koroną tymczasową, która spełnia wiele istotnych funkcji, a przede wszystkim zabezpiecza oszlifowany ząb przed drażniącymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak ciepło, zimno itp. Pozwala ona także na bezpieczne i estetyczne funkcjonowanie Pacjenta w oczekiwaniu na pracę ostateczną.

KROK TRZECI

Kontrola i zacementowanie gotowej korony.

Ostatnia wizyta to kontrola oraz zacementowanie właściwej korony. Przy pracach skomplikowanych i wysoce estetycznych kontroli dokonuje się na osobnej wizycie, jednak najczęściej korona jest odpowiednio przygotowana i może zostać zacementowana bez potrzeby nanoszenia korekt.

_____________________________________________________________________________________________________________________

KORONY PEŁNOCERAMICZNE

Wysokie wymagania estetyczne stawiane uzupełnieniom protetycznym spowodowały szereg badań prowadzących do znalezienia rozwiązania protetycznego, które najlepiej będzie naśladowało naturalne szkliwo zęba. Obecnie uzupełnienia pełnoceramiczne zaliczane są do najlepszych. Wysoki standard uzupełnienia uzyskiwany jest za sprawą zastosowania komputerów na każdym etapie ich projektowania i wytwarzania. Dzięki temu uzyskane uzupełnienie protetyczne wykazuje takie same cechy jak naturalny ząb.

Podstawową cechą odróżniającą koronę pełnoceramiczną od klasycznej porcelanowej na metalu jest obecność ceramicznego rdzenia w miejscu metalowego, który wyglądem jest bardzo zbliżony do naturalnej struktury zęba.

1. WYSOKA ESTETYKA

Uzupełnienia pełnoceramiczne zrewolucjonizowały możliwości uzyskiwania efektów estetycznych koron. Ząb naturalny jest na tyle transparentny, że światło przechodzi przez całą jego grubość. Podobny efekt otrzymujemy przy uzupełnieniach pełnoceramicznych, gdzie uzyskujemy wyrafinowane efekty estetyki własnych zębów.

W przypadku uzupełnień pełnoceramicznych w przeciwieństwie do koron porcelanowych na metalu unikamy również efektu sinego dziąsła, w okolicy szyjki zęba.

2. BIOKOMPATYBILNOŚĆ

W środowisku jamy ustnej stopy metali stosowane w uzupełnieniach protetycznych mogą ulegać korozji, wykazując działania toksyczne. Za wywołanie korozji odpowiedzialne są głównie jony metali nieszlachetnych.

Reakcją na jony są objawy alergiczne. Zwykle dominują objawy miejscowe, np. zaczerwienienie dziąsła. Przyczyną tego jest wnikanie jonów do otaczających tkanek miękkich.

W przypadku uzupełnień pełnoceramicznych takie zjawisko nie zachodzi, gdyż cyrkon jest całkowicie obojętny dla tkanek organizmu.

3. PRECYZJA,

 

Główne zalety koron pełnoceramicznych:

1.       Doskonałe efekty estetyczne;

2.       Naturalna transparencja;

3.       Bardzo wysoka wytrzymałość i trwałość;

4.       Perfekcyjne dopasowanie;

5.       Brak podrażnienia tkanek i alergii

Stosowane są głównie w odcinku przednim uzębienia, ponieważ materiał ten (dwutlenek cyrkonu) doskonale sprawdza się w obszarach o dużym znaczeniu estetycznym. Dzięki swoim właściwościom fizycznym dwutlenek cyrkonu umożliwia wykonanie nie tylko rekonstrukcji pojedynczych zębów, ale również grupy zębów w postaci mostów - nawet bardzo rozległych, wykonania łączników implantologicznych czy wkładów koronowo-korzeniowych stosowanych w rekonstrukcji zębów martwych, leczonych endodontycznie.