INLAY ONLAY

Najlepszą alternatywą dla klasycznych wypełnień kompozytowych wykonywanych bezpośrednio w gabinecie na zębach tylnych są wypełnienia modelowane w pracowni technicznej – inlay i onlay.

Inlay i onlay to kosmetyczne wypełnienia, stosowane w dużych ubytkach, także w bocznych zębach leczonych kanałowo (które jeszcze nie kwalifikują się do leczenia protetycznego za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego i korony). Uzupełnienia inlay i onlay wykonywane są z kompozytu, porcelany lub złota. Wkłady/nakłady porcelanowe to obecnie najnowocześniejsze rozwiązanie. Metoda pośrednia, użyta do modelowania ubytku w laboratorium, pozwala na prawie idealne odtworzenie anatomicznego kształtu zęba oraz jego punktów stycznych. Porcelana odlewana lub tłoczona pod ciśnieniem daje jeszcze lepsze efekty.

Inlay i onlay mają wiele zalet. Są trwałe, estetyczne i odporne na ścieranie. Odbudowany ząb wygląda bardzo naturalnie i może nadal spełniać swoje funkcje szczególnie dzięki precyzyjnej odbudowie kształtu anatomicznego.