Bruksizm

Chroniczne bóle głowy, mięśni karku, stawów skroniowo-żuchwowych, ucha, skroni, zębów, migreny, ubytki klinowe, starte, wrażliwe zęby… to wszystko mogą być przejawy nocnego zaciskania szczęk lub zgrzytania zębami – bruksizmu.

Bruksizm nie tylko wpływa na uzębienie, ale też na jakość życia. Permanentne dolegliwości bólowe, zmęczenie, stres - to wszystko towarzyszy osobom ze wspomnianymi dolegliwościami, które nie zdecydują się na leczenie.

W przypadku bruksizmu i zbyt mocnego zaciskania szczęk w nocy stosujemy tzw. szynę relaksacyjną. Jak sama nazwa wskazuje, działa ona rozluźniająco na mięśnie. Stomatolog protetyk pobiera wycisk zębów żuchwy (najczęściej). Na jego podstawie w pracowni technicznej wykonana zostaje indywidualna, idealnie dopasowaną do uzębienia pacjenta szyna akrylowa. Szynę zakłada się na noc. Dzięki niej nie jesteśmy w stanie zaciskać zębów. Chronione jest szkliwo, ale także osłabiona zostaje siła mięśni żwaczowych Szyna polecana jest osobom, u których dochodzi do nadmiernego napięcia w tym obszarze. Nie tylko uniemożliwia zbyt intensywne napinanie mięśni, ale jednocześnie chroni zęby przed zbyt silnym naciskiem, a także przed ścieraniem szkliwa u osób, które podczas snu zgrzytają.

Stosowanie szyny jest bezbolesne, jednak część pacjentów w pierwszych dniach jej stosowania skarży się na niewielki dyskomfort. To jednak tylko kwestia nieprzyzwyczajenia. Po kilku dniach przestajemy czuć, że mamy w ustach jakieś "obce ciało". Dolegliwości związane z napięciem żwaczy ustępują już po kilku dniach stosowania szyny, jednak żeby efekt był trwały, należy jej używać przez kilka miesięcy.